Adam musí mít Evu, které by ukázal, co udělal

Jak je to s Adamem a s Evou? Opravdu musí žít lidé jeden pro druhého?

Mariánská kaple v Moravském Krumlově

Přemýšlel jsem, jakou platnost v tomto přísloví má právě ten Adam a ta Eva, zdali by se toto přísloví nedalo říci i jinak, že vlastně každý potřebujeme někoho, komu bychom ukázali, co jsme udělali. S Adamem a s Evou však toto přísloví chápu způsobem, že je to vypozorováno od pradávna, a tak to platí od nepaměti. Od samého začátku, co člověk začal přemýšlet sám o sobě, bere tuto věc za samozřejmou a zcela přirozenou. Věc, že každý potřebujeme k sobě někoho druhého, komu bychom se mohli pochlubit. Autor tohoto přísloví tohle správně vytušil a předkládá nám, že takto je to s námi odjakživa.
Je možné psát knihu, kterou by neměl nikdo číst? Co by byla kapela, kterou by nikdo neposlouchal? K čemu by bylo, kdyby někdo cvičil na nějaký hudební nástroj, ale vůbec by nechtěl vystupovat? Hned když naprogramuji nějaké nové funkčnosti svého webu, nebo když vydám další epizodu svého podcastu, ihned to dávám vědět, abych měl nějakou zpětnou vazbu. Aby nastal nějaký dialog. Nakonec i tento text píšu proto, že věřím, že jej bude někdo číst. Všeliké naše každodenní činnosti v podstatě směřují k jedinému cíli, abychom si totiž navzájem ukázali, co je nového.
Nevím, jestli lze přesně odpovědět, proč že to tak je, myslím, že o tom tohle ani jiná přísloví nejsou. Přísloví nám pouze něco oznamuje a my to svými zkušenostmi můžeme potvrdit, někdy samozřejmě i vyvrátit. Člověk ve smyslu tohoto přísloví neustále hledá společnost, neboť nebývá rád sám a potřebuje se svěřit se svými činy, a to jak s dobrými, tak i se špatnými. Odkaz na Adama a Evu pak říká, že je tomu tak od té doby, co je člověk člověkem.

 


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární epizody

Všechny podcasty
Přísloví pro každý den

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Přísloví pro každý den

Bez práce nejsou koláče

Že bez práce nejsou koláče je myslím dobře známo snad každému. Je však v tomto přísloví schováno ještě něco dalšího?

Kiksylend

Kapelní novinky, nové písně a nahrávky, aktualizace a mnoho dalšího. Sledujte na www.kiksylend.cz

Upovídaný podcast

Tři roky s trumpetou

Již třetí pokračování o mé hře na trumpetu, nové poznatky, úsměvné příhody a také nějaké nahrávky

Čím výše vystoupíš, tím máš větší rozhled

Jak je to možná s rozhledem? Co byste mysleli, že je dobré míti, abyste viděli opravdu dále? Třeba může pomoci dnešní krátké zamyšlení.

Kriminální případ: Vražda Samanthy Walsh

První kriminální případ v mém podání. Jedná se o převyprávění případu z roku 2000, kdy se ztratila a později byla nalezena mrtvá třináctiletá Samantha Walsh. Originál a zdroj naleznete zde: https://canadiantruecrime.ca/episodes/120

jaký šel, takového potkal

Je odrazem tohoto světa náhoda, nebo je vše výsledkem předem daným? Je osudu možné vzdorovat, nebo je lépe jen dobře pozorovat?

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Nech žít, co miluješ

Je umění nechat žít projevem skutečné lásky? Nebo se má láska projevovat touhou po kontrole druhých? Krátké zamyšlení nad tím naleznete v tomto dnešním díle.

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Přísloví pro každý den

Všechny díly podcastu
Přísloví pro každý den

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Jaro v Moravském Krumlově, část II.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jaro v Moravském Krumlově, část II.

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím

jaký šel, takového potkal

Je odrazem tohoto světa náhoda, nebo je vše výsledkem předem daným? Je osudu možné vzdorovat, nebo je lépe jen dobře pozorovat?

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?

Čím méně víš, tím lépe spíš

Přemýšleli jste někdy, zda by nebylo lépe některé věci neřešit, anebo jim prostě přestat věnovat méně času a věnovat se věcem důležitějším? Možná, že byste pak mohli spát spánkem spravedlivých, ale kdo ví?