Adam musí mít Evu, které by ukázal, co udělal

Jak je to s Adamem a s Evou? Opravdu musí žít lidé jeden pro druhého?

Mariánská kaple v Moravském Krumlově

Přemýšlel jsem, jakou platnost v tomto přísloví má právě ten Adam a ta Eva, zdali by se toto přísloví nedalo říci i jinak, že vlastně každý potřebujeme někoho, komu bychom ukázali, co jsme udělali. S Adamem a s Evou však toto přísloví chápu způsobem, že je to vypozorováno od pradávna, a tak to platí od nepaměti. Od samého začátku, co člověk začal přemýšlet sám o sobě, bere tuto věc za samozřejmou a zcela přirozenou. Věc, že každý potřebujeme k sobě někoho druhého, komu bychom se mohli pochlubit. Autor tohoto přísloví tohle správně vytušil a předkládá nám, že takto je to s námi odjakživa.
Je možné psát knihu, kterou by neměl nikdo číst? Co by byla kapela, kterou by nikdo neposlouchal? K čemu by bylo, kdyby někdo cvičil na nějaký hudební nástroj, ale vůbec by nechtěl vystupovat? Hned když naprogramuji nějaké nové funkčnosti svého webu, nebo když vydám další epizodu svého podcastu, ihned to dávám vědět, abych měl nějakou zpětnou vazbu. Aby nastal nějaký dialog. Nakonec i tento text píšu proto, že věřím, že jej bude někdo číst. Všeliké naše každodenní činnosti v podstatě směřují k jedinému cíli, abychom si totiž navzájem ukázali, co je nového.
Nevím, jestli lze přesně odpovědět, proč že to tak je, myslím, že o tom tohle ani jiná přísloví nejsou. Přísloví nám pouze něco oznamuje a my to svými zkušenostmi můžeme potvrdit, někdy samozřejmě i vyvrátit. Člověk ve smyslu tohoto přísloví neustále hledá společnost, neboť nebývá rád sám a potřebuje se svěřit se svými činy, a to jak s dobrými, tak i se špatnými. Odkaz na Adama a Evu pak říká, že je tomu tak od té doby, co je člověk člověkem.

 


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově