Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Zima v Moravském Krumlově

Když mi dnes padlo do ucha toto přísloví, rozhodnul jsem se o něm napsat, protože jsem si hned vzpomněl na příhodu, která mi toto přísloví připomíná. Byl jsem v létě 2003 na vystoupení skupiny Hurikán a obdivoval jsem tehdy jejich baskytaristu Tomáše. O pauze jsem šel za ním, poprosit ho o pár muzikantských rad a pověděl mu také, že hraju na baskytaru, ale také na kytaru. Hned mi tehdy řekl: "Devatero řemesel, desátá bída". Vzpomínám si, že jsem pak doma přemýšlel, co mi přesně tím chtěl říci a po nějakém čase jsem sáhnul po kytaře a hraju na ni dodnes. Ne, že bych na baskytaru už vůbec nehrál, nakonec ťukám, cvrnkám a foukám do všeho možného, ale kytara je od té doby mým hlavním nástrojem a stala se mi také celoživotním průvodcem i osudem. Nikdy jsem také nelitoval, že jsem takhle zvolil.

Tohle přísloví nám v prvé řadě tedy říká, že nebude asi úplně dobré skákat z jedné věci na druhou, protože ta desátá  by mohla být právě ta bída. Na hudební škole často vidím, že jeden zkusí flétnu, pak kytaru a nakonec bicí, než zjistí, že hudba jej vlastně vůbec nezajímá, že ji neposlouchá a že ani nezná žádnou píseň. Jiný zase přes fotbal, basketbal, atletiku a šachy zase zjistí, že nejlepší je to stejně doma u tabletu. No ale kdo může vědět, které řemeslo je to pravé? Kde se schovává ten pravý zlatý poklad? To vlastně nemůžeme vědět dříve, než to všechno vyzkoušíme. To vlastně není špatná vlastnost vyzkoušet více věcí, navíc když jich je k dispozici takové veliké množství. Vyzkoušením devatera řemesel tedy nemusíme nakonec objevit bídu.

Poutník v Labyrintu světa a ráji srdce jde také od řemesla k řemeslu a žádné se mu nelíbí. Ale proč se mu vlastně nelíbí? Nelíbí se mu proto, že řezníci prodávají mršinu za draho, zlatníci prodávají šperky z nekvalitních materiálů a vědci se zase hádají o nesmyslech a to co vymyslí není vůbec k užitku. Jenže řemesla se mu nelíbí až když je pozná. Dokud je nepozná, tak neví, že se mu nelíbí. Pročež tedy až vlastním prozkoumáním může zjistit co a jak. Jak tedy poznat, co pro nás může být to pravé?

Jednu radu bych nakonec přece jen měl. Jedno z řemesel, které bychom mohli vyzkoušet, by mohlo být řemeslo naslouchat. Než však o řemeslo, jedná se možná spíše o umění. Totiž kdybychom tímto začali, nemuseli bychom možná procházet tolika jinými řemesly a nemuseli bychom tak složitě zjišťovat, jestli nám vyhovují nebo ne. Kdyby člověk správně naslouchal, mohl by ušetřit spoustu času a vybrat řemeslo dříve. Můj příběh výše, je vlastně přesně o tom. Poslechnul jsem si tehdy radu moudrého člověka, který mi sice neřekl, abych hrál na kytaru, ale zrovna tehdy jsem naslouchal. Snad jsem měl tehdy správně nastavený přijímač. Vybral jsem si tehdy kytaru a myslím, že to bylo správně.

Pokud jste to ještě nevyzkoušeli, přál bych vám, abyste to zkusili. Abyste zkusili naslouchat a abyste měli správně nastavený přijímač. Přál bych vám také, aby ta desátá pro vás nebyla bída.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově