Domácí webový server, část 3: Nastavení http virtuálního hosta

Pokud byste chtěli nastavit svůj počítač v prostředí Windows jako domácí server a provozovat na něm svoje webové stránky, nebo jej třeba využít jako vzdálené úložiště, anebo si to prostě jen vyzkoušet, nabízím v tomto článku návod, jak na to. V tomto článku se budu věnovat nastavení virtuálního hosta přes nezabezpečený protokol http.

Apache virtual hosts - Vytvořeno pomocí DALL·E

Nastavení virtuálního hosta

Posledním krokem, který je nutný pro zprovoznění našeho serveru je nastavení virtuálního hosta. Virtuální host v Apache HTTP Serveru je mechanismus, který umožňuje jednomu serveru hostit více webových stránek nebo aplikací na jednom fyzickém stroji. Tento mechanismus je užitečný pro sdílení serverových prostředků mezi více webovými stránkami nebo aplikacemi a umožňuje správu různých domén nebo subdomén na jednom serveru.

Existují dva hlavní typy virtuálních hostů v Apache:

1. IP-based virtual host: Každý virtuální host má vlastní IP adresu, na které naslouchá. Tento typ virtuálního hostu umožňuje hostit různé webové stránky na různých IP adresách na stejném serveru. To může být užitečné, pokud máte k dispozici více veřejných IP adres.

2. Name-based virtual host: V tomto případě jeden fyzický server naslouchá na jedné IP adrese a podle doménového jména, které klient posílá ve svém požadavku, rozhoduje, kterou webovou stránku nebo aplikaci zobrazit. To znamená, že více domén může být hostováno na jedné IP adrese. Tento typ virtuálního hostu je častější, protože je ekonomičtější a umožňuje efektivnější využití IP adres.

Konfigurace virtuálních hostů se provádí v konfiguračních souborech Apache, obvykle v souboru `httpd.conf` nebo v oddělených souborech pro jednotlivé virtuální hosty. Každý virtuální host je definován pomocí direktivy `VirtualHost`, ve které jsou specifikovány IP adresa nebo doménové jméno, kterému host chce naslouchat a konfigurační direktivy pro daný virtuální host, jako je DocumentRoot (adresář, ve kterém jsou uloženy soubory webové stránky), přístupová práva, logování a další. Soubor, který budeme editovat je tedy ` httpd-vhosts.conf` a najdeme jej v adresáři `xampp\apache\conf\extra` a vložíme do něj tento kód:

<VirtualHost *:80>

    DocumentRoot "D:/project/webserver/www"

    ServerName 48.15.158.160

    <Directory "D:/project/webserver/www">

     #use mod_rewrite for pretty URL support

RewriteEngine on

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

    </Directory>

<Location />

    Require all granted

</Location>

</VirtualHost>

Tato konfigurace Apache definuje virtuálního hostitele pro webový server. Pojďme ji rozebrat krok za krokem:

1. `<VirtualHost *:80>`: Tato direktiva začíná definici bloku pro virtuálního hostitele, který naslouchá na všech dostupných rozhraních (`*`) na portu 80, což je standardní port pro HTTP komunikaci. Tímto se říká Apache, že veškerý provoz na portu 80 by měl být zpracováván podle konfigurace uvedené v tomto bloku.

2. `DocumentRoot "D:/project/webserver/www"`: Určuje kořenový adresář dokumentů pro tohoto virtuálního hostitele. Všechny požadavky na tohoto virtuálního hostitele budou slouženy z tohoto adresáře, pokud není uvedeno jinak. V tomto případě je kořenovým adresářem `D:/project/webserver/www`. Cestu ke svému projektu si samozřejmě zvolte svoji vlastní.

3. `ServerName 48.15.158.160`: Definuje název serveru, který je použit k identifikaci tohoto virtuálního hostitele. Zde je použita IP adresa, tato direktiva ovšem obvykle obsahuje doménové jméno, například `example.com`. Jelikož pro svůj domácí server nemám doménové jméno, použil jsem zde svoji veřejnou IP adresu. Svoji vlastní IP adresu můžete zjistit třeba tady: https://www.mojeip.cz/.

4. `<Directory "D:/project/webserver/www">`: Tento blok umožňuje konfiguraci specifických direktiv pro určený adresář. V tomto případě se nastavení vztahuje na kořenový adresář dokumentů virtuálního hostitele.

• `RewriteEngine on`: Zapíná modul pro přepisování URL, `mod_rewrite`, který umožňuje přizpůsobit, jak jsou URL adresy interpretovány a zpracovány serverem.

• `RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f`: Tato podmínka říká, že následující pravidlo pro přepisování se použije pouze v případě, že požadovaný soubor (`%{REQUEST_FILENAME}`) fyzicky neexistuje na disku (`!-f`).

`RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d`: Podobně tato podmínka říká, že následující pravidlo pro přepisování se použije pouze v případě, že požadovaný adresář (`%{REQUEST_FILENAME}`) fyzicky neexistuje na disku (`!-d`).

• `RewriteRule . /index.php [L]`: Toto pravidlo pro přepisování říká, že pokud požadavek neodpovídá existujícímu souboru nebo adresáři, měl by být veškerý provoz přesměrován na `index.php`. `[L]` znamená, že toto je poslední pravidlo, které má být v tomto běhu aplikováno.

5. `<Location />`: Tento blok umožňuje nastavení direktiv specifických pro určitou cestu. V tomto případě `/` značí kořenový adresář.

•`Require all granted`: Tato direktiva říká, že všem požadavkům na toto umístění je povoleno přistupovat k obsahu, což znamená, že nejsou aplikována žádná další omezení přístupu.

6. `</VirtualHost>`: Uzavírá blok konfigurace pro virtuálního hosta.

Po uložení konfigurace virtuálního hosta a restartu Apache, by se po zadání Vaší veřejné IP adresy do prohlížeče měl úspěšně rozjet Váš webový projekt.

V příštím článku se budu věnovat přesměrování na port 443 pro zabezpečený provoz přes https, nastavení virtuálního hosta pro zabezpečené připojení a tvorbě certifikátů pomocí Open SSL.


Komentáře: 1
Wierazzz
1.března 19:58
Celkově je text dobře napsaný a poskytuje hodnotné informace pro každého, kdo má zájem o nastavení domácího webového serveru pomocí Apache na Windows. S drobnými vylepšeními, zejména v oblasti bezpečnosti a přístupnosti pro začátečníky, by mohl být ještě užitečnější
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Upovídaný podcast

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Podcast Fokální dystonie

Další epizody
Fokální dystonie

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2022 obecně

Parafráze předchozí epizody, shrnutí metody Davida Leisnera a ukázky z jeho lekce. Seznámení s metodami Akiko Trush, Nory Krohn a Apostolose Paraskevase.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Betwind

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v první polovině roku 2022

Další pokračování seriálu o fokální dystonii. Metoda Davida Leisnera a jeho zapojení velkých svalů při hře na kytaru. Metoda Akiko Trush a její pozorování vlastních svalů při pohybu rukou. Dystonická aktivace a dystonická křeč.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě ve 2. polovině roku 2021

Další pokračování cesty k nápravě, tzv. Period of Recovery, tentokráte popisující události druhé poloviny roku 2021. Jedna nahrávka z tohoto období a první kontakt s Davidem Leisnerem

Betwind

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2021

Další díl ze seriálu o fokální dystonii, tentokráte první díl o cestě k nápravě a o změně přístupu k této poruše, způsobené nevhodným dlouhodobým cvičením

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2019-2021 - Od pěti k nule

Další události vedoucí až k nemožnosti používat pravou ruku při jakýchkoli činnostech

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2018/2019

Další pokračování ze seriálu o fokální dystonii z doby, kdy porucha začala ovlivňovat celý můj život. Blessing in disguise - něco o angličtině, o programování a také poslední nahrávka z vystoupení s klasickou kytarou

Fokální dystonie, část 10: Non-artificiální období v letech 2015/18, Coming out

Další pokračování seriálu o fokální dystonii, tentokráte zahrnující období mezi lety 2015-2018

Fokální dystonie, část 9: Artificiální období v letech 2014-2015

Závěr studia na konzervatoři, vzpomínky, neklamné průvodní znaky fokální dystonie + nahrávky Cavatiny Stanley Meyerse a Garyoven Maura Giulianiho

Fokální dystonie, část 8: Artificiální období v letech 2012-2013

Završení maturitního ročníku, vzpomínky a první projevy fokální dystonie. Nahrávky Tarantelly J. K. Mertze a Simplicitas Jiřího Jirmala

Fokální dystonie, část 7: Artificiální období v letech 2012-2013

Pokračování povídání o mojí kytarové cestě, tentokráte popisující můj maturitní rok a další události s tím spojené. Jako vždy také i tentokrát připojuji své kytarové nahrávky.