Fokální dystonie, část 5: Průběh poruchy v letech 2019 - 2021, Od pěti k nule

Další pokračování ze seriálu článků o fokální dystonii, tentokráte ve zkratce mapující léta 2019-2021. Postupné další zhoršování až k vrcholu poruchy v květnu 2021.

Fokální dystonie, aneb co se také může stát. Grafika: Michal Král

V září 2019 jsem odehrál svůj poslední koncert co by baskytarista kapely Betwind a musel jsem z koncertováním definitivně skončit. Teď už ledaže by přišel nějaký zázrak. Během tohoto vystoupení už mě ruka nesnesitelně bolela a trefovat se strun bylo víc než obtížné. Když jsem potom poslouchal záznam vystoupení, ze hry kupodivu nebylo ještě nic poznat, ale ještě večer po koncertu jsem věděl, že vystupovat už nemůžu.
Cokoli jsem chtěl pravačkou udělat, vedlo ke křeči. K předmětům jsem se mohl rukou přiblížit pouze tehdy, sevřel-li jsem ruku v pěst. Když jsem ji chtěl ale rozevřít, zápěstí se zkroutilo a prsty se křečovitě natáhly ven z dlaně. Jednoduše jsem nic nemohl uchopit. Dospělo to tak daleko, že křeče jsem dostával jen při pomyšlení, že chci něco uchopit. Pokud jsem měl hrát při hodinách na kytaru, tak to bylo možné jen palcem, když jsem si ostatní prsty opřel o první strunu nebo o desku. Těžko tomuto ale říkat nějaké hraní.
Cowidová léta 2020 a 2021 přinesla mnoho jiných starostí a zhoršující se moje pravačka mezi ně zas až tak nepatřila. Navíc jsem si začal zvykat, že všechno dělám levou, bral jsem to už jako hotový fakt, se kterým už asi nic neudělám.
V únoru 2020 jsem začal hrát na trumpetu, která mi opět po nějaké době přinesla elementární hudební radost. Mohl jsem hrát bez omezení na nějaký hudební nástroj, protože trumpetu lze zcela ovládat jen jednou rukou. Není to tedy pravda příliš typické hrát na trumpetu levou rukou, ale jaksi jsem neměl na vybranou.
Jakýsi pomyslný dystonický vrchol přichází v květnu 2021, kdy jsem nemohl pravačku používat už vůbec. O hře na hudební nástroje jako byly klavír, bicí, klarinet, flétna a kytara se netřeba ani zmiňovat, ale nemohl jsem pravačkou vzít za kliku, podat si hrníček, uchopit příbor, zavázat si tkaničky, namydlit si ruce ani zatleskat. Končetinu jsem měl jen připevněnou k tělu, tak nějak jen "na okrasu".
Vzpomněl jsem si, že jsem asi před deseti lety četl článek, ve kterém někdo popisoval něco podobného, co mi připomínalo můj nynější stav. Dal jsem se do hledání a článek jsem objevil, najdete jej zde.
Pod článkem pak bylo několik odkazů, které jsem prozkoumal. Ze všech jmen mi padlo do oka jméno Davida Leisnera, jehož příběh jsem podrobně prozkoumal a shlédl jeho veřejně dostupná videa. Hlavní myšlenkou dne bylo, že poruchy se lze zbavit, začneme-li jinak, znovu a správně. Ať už se tedy pod tím skrývá cokoli, jedno je jasné, vzdávat se nebudu...


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Upovídaný podcast

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Mariánská kaple v zimě

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Mariánská kaple v zimě

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?