Recenze: Koncert skupiny Dywan

Recenze vystoupení hardrockové skupiny Dywan z 18. 11. 2023 v Music Club Maxim v Moravském Krumlově

Skupina Dywan v roce 2022

Na koncert kapely Dywan jsem se v pravdě těšil už mnoho dní předem. Letos i loni jsem ji slyšel na moravskokrumlovském Food festivalu, kde v obou případech uzavírala celý koncertní set a v obou případech bezesporu vytvořila mimořádné vyvrcholení obou těchto akcí.
DYWAN je rocková kapela z Moravskokrumlovska. Od svého vzniku v roce 2019 se zaměřuje především na interpretaci klasických hardrockových a heavymetalových hitů. Repertoár tvoří skladby legend jako Deep Purple, AC/DC, Iron Maiden, Accept, Helloween nebo Judas Priest. Pestrou nabídku dále rozšiřují skladby od Uriah Heep, Joan Jett nebo Ronnie James Dio. Složení kapely je od počátku neměnné: Lenka Řezáčová – zpěv, Karel Bloudíček a Broněk Čepera – kytary, Dušan Bašta – baskytara a Martin Žák – bicí. Kapelu lze slyšet zejména na různých festivalech a kulturních událostech v okolí Moravského Krumlova nebo na soukromých akcích rockových nadšenců.
Koncert, o kterém chci mluvit, se uskutečnil v sobotu 18. 11. 2023 v moravskokrumlovském Music Clubu Maxim. Vystoupení Dywanu ten večer sestávalo ze dvou sérií oddělených krátkou přestávkou. Na playlistu byla nepřeberná spousta hitů od kapel výše zmíněných, ovšem za všechny ty rockové standardy si vybavuji především Smoke on the Water, Paranoid, You shook me all Night Long, samozřejmě Highway to Hell, dále Living after Midnight, ale utkvěly mi především písně Run to the Hills a I Want Out.
Porovnáním všech tří vystoupení, která jsem zatím mohl slyšet, toto poslední stálo určitě nejvýše. Elektronické bicí mi na otevřené scéně v určitých fázích přicházejí poněkud chemické, ale v menším prostoru Music Clubu Maxim byl zvuk úplně v pořádku. Zde akustické bicí často vytvářejí velmi hlučnou atmosféru, kde se člověk v hudbě jen velmi těžko orientuje. Několikrát jsem zde v klubu s akustickými bicími zažil nesnesitelné stavy hluku, kdy zvukaři tavili do červených, jako by se nechumelilo. Jako nevidící si raději užiju čistší, méně hlasitý zvuk, a právě tak tomu bylo teď při vystoupení Dywanu. Dle mého názoru jsou tedy do takovýchto prostor elektronické bicí vhodnější. Málokdy se také stává, že zpěv bývá srozumitelný. Ten při těchto akcích bývá jen jakýmsi dalším hudebním nástrojem, slovům bohužel nebývá často rozumět. Mohu však říct, že zde byl zpěv hezky srozumitelný a rozsah i barva zpěvačky Lenky Řezáčové jsou zcela mimořádné. V některých chvílích tlačí na hlasivky možná až příliš, ale i to mi zde v menším prostoru přišlo zcela v pořádku. Obecně mohu říci, že jsem si zde zvuk užil zdaleka nejlépe oproti dvěma předchozím vystoupením. Možná, že energie směrem od zpěvačky a kontakt s posluchači by mohli být intenzívnější, zdálo se mi totiž, že mezi některými písněmi dochází k propadům. Ale je to zase jen možná dáno tím, že jsem nevidící.
Chtěl bych také vyzdvihnout výkony všech kytaristů, především Broňka Čepery, který svá sóla zvládá bravurně a s nadhledem, a to při zcela čisté intonaci. Srozumitelné uchu lahodící kytary mi přivodily opravdu krásný hudební zážitek. 
Kapela obecně v tomto složení působí sehraně a kompaktně a přál bych jí, aby jim tato pohoda vydržela co nejdéle. Zároveň také doporučuji všem fanouškům tohoto žánru, aby navštívili některý koncert kapely Dywan. Věřím, že budou nadšeni.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Přísloví pro každý den

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Přísloví pro každý den

Bez práce nejsou koláče

Že bez práce nejsou koláče je myslím dobře známo snad každému. Je však v tomto přísloví schováno ještě něco dalšího?

Kiksylend

Kapelní novinky, nové písně a nahrávky, aktualizace a mnoho dalšího. Sledujte na www.kiksylend.cz

Přísloví pro každý den

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Čím výše vystoupíš, tím máš větší rozhled

Jak je to možná s rozhledem? Co byste mysleli, že je dobré míti, abyste viděli opravdu dále? Třeba může pomoci dnešní krátké zamyšlení.

Tři roky s trumpetou

Již třetí pokračování o mé hře na trumpetu, nové poznatky, úsměvné příhody a také nějaké nahrávky

Nech žít, co miluješ

Je umění nechat žít projevem skutečné lásky? Nebo se má láska projevovat touhou po kontrole druhých? Krátké zamyšlení nad tím naleznete v tomto dnešním díle.

Kriminální případ: Vražda Samanthy Walsh

První kriminální případ v mém podání. Jedná se o převyprávění případu z roku 2000, kdy se ztratila a později byla nalezena mrtvá třináctiletá Samantha Walsh. Originál a zdroj naleznete zde: https://canadiantruecrime.ca/episodes/120

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Jaro v Moravském Krumlově

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jaro v Moravském Krumlově

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?