Lyže nejsou sáňky

Obě jsou to barvy, jedna je zelená, druhá je červená, každá má ale jiný význam. Proč lyže nejsou sáňky a sáňky nejsou lyže? Není náhodou všechno jen cesta?

Podzim v Moravském Krumlově

Autorkou tohoto netradičního přísloví je moje starší dcera a vyslovila je ve svých sedmi letech. Ačkoli je sama tvůrcem, v dané době ani možná netušila, jak hlubokou myšlenku vlastně pronesla. Když jsme společně probírali přísloví jiné, že není všechno zlato, co se třpytí, tak jí napadla právě tato analogie. Možná, že to není analogie úplně přesná, ale rozhodně velmi podobná. Jal jsem se tedy poté vyložit jí, co vlastně vymyslela.

Nebylo by asi úplně vhodné, abychom manikúrními nůžkami stříhali silný karton, jako jsem to zkoušel ve škole já, když jsem si je kdysi s sebou přinesl. Zrovna tak by asi nebylo vhodné si zahradními nůžkami stříhat nehty. V čem je asi zádrhel, dobře tušíme. Prostě nejsou nůžky jako nůžky. Jinak také prostě lyže nejsou sáňky. Narazili bychom také asi v případě, kdybychom se zelenou pastelkou pokoušeli kreslit červeně. Obě jsou to sice pastelky, obě jsou určeny pro kreslení na papír, ale červeně bude asi lepší kreslit právě červenou pastelkou. Také lyže a sáňky jsou oboje určeny pro ježdění na sněhu, ale ze sáňkami žádnou velkou parádu neuděláme.

Přemýšlel jsem ještě pak, zdali naše přísloví neobsahuje i nějakou další myšlenku, která by více postihla naše lidské chování. Při hledání takovýchto hlubších vztahů je někdy zapotřebí trochu představivosti nebo dokonce fantazie, ale zde mě poměrně ihned napadla ekvivalence našeho výroku. Lyže sice nejsou sáňky, ale stejně tak sáňky nejsou lyže. Lyžovat na sáňkách je stejná hloupost jako sáňkovat na lyžích.

Chodí-li lidé do práce, ve které jsou nešťastní pouze proto, že potřebují vydělat peníze a své neštěstí omlouvají právě oněmi penězi, pak by se dalo říct, že nejezdí na lyžích, ale možná spíše než na sáňkách jen po igelitu. Vím, že je tohle poměrně příkrý soud a jsem velmi dalek tomu říkat či snad kázat, jak by to mělo být správně, to prostě jen proto, že to vědět nemohu. Představa však, že by člověk dělal po celý život věci, které ho nebaví, je představa děsivá. Pracovat je nutnost a troufám si říct, že do značné míry i smyslem života a každá práce má svůj smysl, ale domnívám se, že dělat ji bez toho, že by vás bavila, je za trest. Hledejme proto cíl a smysl našeho konání i když je to často velmi složité. Hledáním totiž můžete najít tu dobře schovanou perlu a najít místo igelitu právě ony lyže.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Přísloví pro každý den

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Bez práce nejsou koláče

Že bez práce nejsou koláče je myslím dobře známo snad každému. Je však v tomto přísloví schováno ještě něco dalšího?

Podcast Fokální dystonie

Další epizody
Fokální dystonie

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2022 obecně

Parafráze předchozí epizody, shrnutí metody Davida Leisnera a ukázky z jeho lekce. Seznámení s metodami Akiko Trush, Nory Krohn a Apostolose Paraskevase.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Podzim v Moravském Krumlově, část II.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v první polovině roku 2022

Další pokračování seriálu o fokální dystonii. Metoda Davida Leisnera a jeho zapojení velkých svalů při hře na kytaru. Metoda Akiko Trush a její pozorování vlastních svalů při pohybu rukou. Dystonická aktivace a dystonická křeč.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě ve 2. polovině roku 2021

Další pokračování cesty k nápravě, tzv. Period of Recovery, tentokráte popisující události druhé poloviny roku 2021. Jedna nahrávka z tohoto období a první kontakt s Davidem Leisnerem

Podzim v Moravském Krumlově, část II.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2021

Další díl ze seriálu o fokální dystonii, tentokráte první díl o cestě k nápravě a o změně přístupu k této poruše, způsobené nevhodným dlouhodobým cvičením

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2019-2021 - Od pěti k nule

Další události vedoucí až k nemožnosti používat pravou ruku při jakýchkoli činnostech

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2018/2019

Další pokračování ze seriálu o fokální dystonii z doby, kdy porucha začala ovlivňovat celý můj život. Blessing in disguise - něco o angličtině, o programování a také poslední nahrávka z vystoupení s klasickou kytarou

Fokální dystonie, část 10: Non-artificiální období v letech 2015/18, Coming out

Další pokračování seriálu o fokální dystonii, tentokráte zahrnující období mezi lety 2015-2018

Fokální dystonie, část 9: Artificiální období v letech 2014-2015

Závěr studia na konzervatoři, vzpomínky, neklamné průvodní znaky fokální dystonie + nahrávky Cavatiny Stanley Meyerse a Garyoven Maura Giulianiho

Fokální dystonie, část 8: Artificiální období v letech 2012-2013

Završení maturitního ročníku, vzpomínky a první projevy fokální dystonie. Nahrávky Tarantelly J. K. Mertze a Simplicitas Jiřího Jirmala

Fokální dystonie, část 7: Artificiální období v letech 2012-2013

Pokračování povídání o mojí kytarové cestě, tentokráte popisující můj maturitní rok a další události s tím spojené. Jako vždy také i tentokrát připojuji své kytarové nahrávky.