Nová gramatika

Jaké by to asi bylo, kdybychom trochu zjednodušili českou gramatiku? Není ta naše přece jen příliš složitá? Pokud by vás také napadla nějaká zjednodušení, dejte rozhodně vědět.

Vybuchující kniha. Vytvořeno pomocí DALL·E

     Před časem, soudě podle mého věku snad před sedmi sty lety, jsem se rozhodl, že po řadě moudrých a promyšlených činů je na čase provést něco méně moudrého a promyšleného, nikoli však nezajímavého. Rozhodl jsem se rukou pevnou zasáhnout do zatuchle staře páchnoucích pravidel jakože českého pravopisu. Předpokládám, že po přečtení těchto mých řádků, navždy zaniknou jakékoli gramatické nejasnosti a do těchto chvil třeba slabí češtináři procitnou a přijdou mateřštině na chuť.

     Nevím přesně odkud mám začít, ale myslím, že je to jedno, změny je potřeba udělat všude. Kolem a kolem, co si budeme povídat, psaní y/i je temným přízrakem a je na čase s tím něco udělat. Rozhodnout se pro jedno nebo druhé nebylo pro mě jednoduché, ale přece jen určitě mi dáte za pravdu, že při psaní „i“ se spotřebuje méně inkoustu, tuhy či fixky a nakonec „i“ zabere méně místa na monitoru vašeho počítače, přitíží tedy méně vašemu textovému procesoru, tedy i celému počítači v neposlední řadě celé elektrické síti a konečně celé elektrárně, takže lidstvo tu bude žíti déle a kvalitněji než kdikoli předtím. Mislíte, že nemám pravdu? Vztah víše uvedení, je však jasním důkazem, o kterém se už dále nehodlám vibavovat, již teď jsem Dukovanům ušetřil cenné wattsekundi.

     Musím připustit, že je to rázná a drsná změna, no ale časem si všichni zvikneme a bude nám společně s novími pravidli mnohem lépe. Po tomto skutku jsem přemíšlel, co dále provést s hnusními náviki staročeštini a jak vijít vstříc nové době a ulehčit tak dnes teprve narozením dětem, které se již nebudou učit starím, zaschlím návikům, budou se moci namísto češtině věnovat třeba kvantové fizice a posunou tak lidstvo nesmírním krokem kupředu no a při pohledu na stará pravidla se budou jen ťukat do čela, že generace tisíce let zpět nedokázali přijít na jednoduchá a exaktní pravidla. Naštěstí jsem tu já a svím činem přepisuji dějini. Pokročme tedi dále. Háčki a čárki nedej bože kroužki? Pric s nimi! A hledme! Usetrena energie narusta exponencialne! Nemohl jsem si nevsimnout, ze mi lampicka zacala svitit jasneji. Je to krasa pratele! Jak malinko stacilo a hned je nas pravopis srozumitelnejsi, prehlednejsi, bez zbitecnich nesmislu. Srdce plesa na tou nadherou, me tedi rozhodne a o tom vasem nijak nepochibuji.

     Takto jiz zjedodusena ceska gramatika vsak stale zapacha staroceskou a nejen staroceskou tragedii, kterou jest sklonovani a casovani. Proc napriklad potrebujeme vedet, zda neco bilo nebo bude? To vedet nepotrebujeme! Blahovi, kteri si misli, ze ano! A sklonovani? Co na ne rikate? Slisim hlasite – je k nicemu! A tvari pridavnich jmen? Staci bohate jeden! Ano, tak jest!

     Tedi shrnout to, tito drobna zmena, kteri ja provest, vest k tomu, ze komunikace mezi clovek je jasni, prehledni, bezproblemovi a bezesporu jednodusi. V neposledni rada setrit elektricki proud, priroda i vase penezenka. Do raznejsi zmena se radeji mi nepoustet, nebot bychom tim moct vivolat rada nevole v rada jazikozpitec, presto vsak verit, ze tato zmena mit uspech u spousta clovek a cestina bit razem rozsireni jazik po celi svet pro svou jednoduchost a prehlednost.

     Pokud si po přečtení těchto pár řádku myslíte, že něco podobného mohl napsat jen člověk chorý, možná, že nebudete daleko od pravdy, ale věřte, dalo by se toho zrušit ještě mnohem více. Dala by se snad zrušit interpunkce úplně celá, velká písmena i velká písmena na začátku vět, jenže bez interpunkce by všechno byla jedna dlouhá věta navíc ještě neukončená. Snad jste se aspoň trošku pobavili ;o)


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Upovídaný podcast

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

K pramenům řeky Rokytné III.

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

K pramenům řeky Rokytné III.

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?