Jak programuje nevidomý

Technologie a způsoby jakými programuje webové aplikace zcela nevidomý uživatel

K pramenům řeky Rokytné

Technologie

Protože jsem sám mnohokráte hledal všude možně, jakým způsobem programují nevidomý ve světě i u nás, zoufale jsem hledal rady, které by zpřístupnily různá IDE apod., rozhodl jsem se podělit se se svými zkušenostmi a třeba tak pomoci někomu jinému v podobné situaci.

V průběhu času jsem zkoušel různá IDE, pracoval jsem s mnoha programovacími jazyky, ale mým hlavním nástrojem je už mnoho let jazyk PHP. V něm programuji všelijaké své drobné aplikace, ale je v něm naprogramován také celý tento web, pro který jsem vytvořil i vlastní PHP framework.

Hlavní odečítač obrazovky je pro mě NVDA s hlasovou syntézou eSpeak. Používám také některé doplňky pro NVDA, jeden z nejdůležitějších pro mě je Instant Translate, který překládá vybraný text. Mnohokráte se to hodí při čtení dokumentace.

Pro své programy využívám PHP framework Nette a šablonovací systém Latte. Jeho velikou výhodou je, že je dokumentace celá v češtině a k dispozici jsou přehledné tutoriály například pro tvorbu CMS.

Jako PHP Engine využívám komplexní balík Xampp, ze kterého využívám webový server Apache, databázi MySQL a PHP MyAdmin. Ostatní aplikace, které jsou součástí balíku Xampp, jako jsou Maria Db, Perl, FileZilla FTP server, nebo SQLite nevyužívám.

Přestože jsem zkoušel programovat v NetBeans i v PHP Storm, nakonec je pro mě nejpříjemnější editor Notepad++. Obě předchozí IDE jsou velmi mocná, ale pro mě příliš těžkopádná a jako nevidící spoustu funkcí při vývoji vůbec nevyužiji.

Pro tento i jiné weby využívám šablony BootstrapMade, které jsou velmi čitelné, přehledné a mnohostranně využitelné.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově