Ohlédnutí za fotbalovým derby Krumlova s Rakšicemi

Krátká glosa z fotbalového derby Moravského Krumlova proti Rakšicím. Zápas se odehrál v neděli 21. 4. 2024.

Obrázek fotbalového zápasu, kde jedno mužstvo má žluté dresy a druhé tmavě modré, s nádherným přírodním pozadím včetně lesa a řeky - Vytvořeno pomocí DALL·E

Dlouho dopředu jsem byl rozhodnut, že navštívím velmi očekávané nedělní derby proti Rakšicím. Původně jsem myslel, že půjde o zápas o první místo, ale dvě krumlovské prohry za sebou nás poslali až na místo šesté. Ovšem důležitý zápas to přece jen byl, minimálně pro našeho městského rivala. Ten se z druhé příčky mohl po případném vítězství posunout na příčku první. Po seznámení s krumlovskou sestavou jsem zjistil, že v ní nechybí Lukáš Zelníček a na lavičce že je připraven i Tomáš Laml. Jaké to déjà vu. Je to přesně 25 let, kdy tito dva vedli tehdejší první mužstvo ke slavnému postupu z okresního přeboru. Laml byl tehdy kapitánem. Připomněl jsem si tak staré časy, kdy jsem nechyběl na žádném zápase a byl zatvrzelým fanouškem až za hrob.
Uvědomil jsem si také, že rivalita s Rakšicemi nebyla jen tak ledajaká. Dala by se snad srovnat s rivalitou mezi Slavií a Spartou, ale to jen ztěží. Tato naše je mnohem drsnější, krvelačnější a sahá zřejmě až do středověku. Pamatuji také, že po jednom vítězství nad Rakšicemi jsem oslavoval tak mohutně, že vůbec nevím, jak jsem se dostal domů a ráno se probudil v posteli s botami na nohách. Prozrazuji možná  více než bych musel, ale pro dokreslení situace je to nutné.
Kdo jednou obleče dres Rakšic, je zkrátka na druhé straně, na straně stínů. To platí samozřejmě i pro všechny bývalé hráče Krumlova, kteří se takto rozhodli. Naopak to samozřejmě neplatí. Rozhodne-li se hráč Rakšic opustit říši stínů, ve které byl polapen, vždy existuje šance, dostat se do lůna zářivějšího a jasnějšího klubu, klubu krumlovského. Tedy, ne úplně vždy.
Podle ruchu z tribuny jsem odhadoval počet diváků tak na deset tisíc, což bylo později potvrzeno, když místní oddaný hlasatel Tomáš Třetina oznámil, že zápas sleduje 240 platících, ten zbytek byli tedy neplatící. Při pozorném poslechu jsem také slyšel hlasy, které jsem tu slýchával i tehdy před těmi dlouhými lety. Atmosféra tedy byla úplně v pořádku. Co bylo ovšem zcela mimořádné, byl fanklub Rakšic, který neúnavným bubnováním hnal svoje mužstvo po celý zápas, a to tak, že si vysloužil i potlesk hlavní tribuny.
Zápas byl dle mého bystrého oka zcela vyrovnaný po celý první poločas, ale v jeho samotném závěru se Krumlovu podařilo vstřelit branku, která do šatny přinesla klid. Jejím autorem byl Roman Hladík. Druhou branku pak přidali krumlovští v 62. minutě zásluhou Erika Širokého. O menší zápletku se postaral ještě hostující Vojtěch Řezáč, který snížil na 2:1. Tím Rakšice značně ožily a měly velikou šanci i na vyrovnání, kterou však nevyužily. V závěru přidal Erik Široký ještě dvě branky, které vynesly Krumlovu konečné vítězství 4:1.
I po tomto jasném výsledku šli rakšičtí poděkovat svému fanklubu a já si uvědomil, že kdyby výsledek byl opačný, vůbec by mi to nevadilo. Rakšice by byly první a měly by lepší pozici v boji o postup. Tato zvláštní myšlenka by mě před těmi mnoha lety ani nenapadla. Nebo možná napadla, ale ze široka bych se nad ní zasmál.
Atmosféra fotbalových zápasů je tedy stálě stejně krásná a nakažlivá. Myslím, že zajdu i někdy příště. Děkuji všem hráčům na hřišti, že bojovali za svá mužstva. Sláva vítězi, čest poraženému.
Po zápase jsem se rozhodnul, že začnu postupně zveřejňovat články ze zápasů, které jsem psal v roce 1999, kdy Krumlov tehdy postoupil z okresního přeboru, když předtím tři léta po sobě skončil vždy druhý, jednou právě také za Postupujícími Rakšicemi. Najdete je v sekci Sport zde na mém webu. 


Komentáře: 2
s.
23.dubna 08:47
Bravo, já snad na ten fotbal taky zase někdy zajdu....
Zbyněk
23.dubna 09:55
Ano, mohli bychom spolu, měl bych tak briskní a zcela jasný komentář. Teď v neděli jsem často ani nevěděl, na které půlce je míč ;o)
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Přísloví pro každý den

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Přísloví pro každý den

Bez práce nejsou koláče

Že bez práce nejsou koláče je myslím dobře známo snad každému. Je však v tomto přísloví schováno ještě něco dalšího?

Kiksylend

Kapelní novinky, nové písně a nahrávky, aktualizace a mnoho dalšího. Sledujte na www.kiksylend.cz

Přísloví pro každý den

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Čím výše vystoupíš, tím máš větší rozhled

Jak je to možná s rozhledem? Co byste mysleli, že je dobré míti, abyste viděli opravdu dále? Třeba může pomoci dnešní krátké zamyšlení.

Tři roky s trumpetou

Již třetí pokračování o mé hře na trumpetu, nové poznatky, úsměvné příhody a také nějaké nahrávky

Nech žít, co miluješ

Je umění nechat žít projevem skutečné lásky? Nebo se má láska projevovat touhou po kontrole druhých? Krátké zamyšlení nad tím naleznete v tomto dnešním díle.

Kriminální případ: Vražda Samanthy Walsh

První kriminální případ v mém podání. Jedná se o převyprávění případu z roku 2000, kdy se ztratila a později byla nalezena mrtvá třináctiletá Samantha Walsh. Originál a zdroj naleznete zde: https://canadiantruecrime.ca/episodes/120

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Mariánská studánka

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Mariánská studánka

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?