Za bránou kovanou

Báseň z alba Rozpaky. Jaké to asi s námi bude, jestliže indiference nad námi začne vítězit? Přemýšleli jste o tom někdy? A vůbec, je v básni užito rýmového přesahu? Pokud si myslíte, že znáte odpověď alespoň na jednu z těchto otázek, zapište prosím svoje odpovědi do komentářů, děkuji.

Rokytenský vodopád

Za bránou kovanou a štěrkopísky, krajinou jdu předlesím a posléze polesím.

Pro jednu jedinou nevidím na jinou, pro krásu v zaklání nemám už zastání.

Pro divy podivný, podivy pro divný, pro tyhle támhlety, divte se životy.

Divte se, nemáte za co pít, žebráte, pročpak chtít tohle znát?

Divte se životy, že máte nad lesy vyrostlý pralesy, divte se nemáte, co nikdy nedáte, divte se, že malej vodníček vypustil rybníček.

Jak vám je prašivky? Nebo vám krasivky? Proč máte v klobouku jenom pár cancourků? Kde jen jsou ručičky, kterýma dlabetev v hlíně se hrabete?

Pro divy podivný, podivy pro divný, pro tyhle támhlety, divte se vy krásný životy.

Proč jen ten vodníček vypustil rybníček? Proč má zas na ruce sušený onuce? Proč jen si nehledí toho co v popředí, toho, že rybníček zarůstá v lesíček?

Jak jen tráva dorůstá, když věkem narůstá, jak si vzít tenhle fakt, kterej mi na věky nedá s to spát.

Potom pak v pralese, klobouček nestřese, prašivka podivná, podivně barevná.

Nediv se podivně, že línej vodníček neušel osudu. Nediv se, protože nepekl rohlíček, nechytal rybičky, nesbíral dušičky, nechodil po břehu, nebýval ve střehu, nepekl perníček, proto mu utekl celičkej rybníček.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově